Rising Star- Employee Recognition Program

ENCOR Employee Recognition Program

ENCOR has created the Rising Star Award program to recognize the extraordinary contributions of staff and their integral role on ENCOR’s mission.  Any person employed with ENCOR, provided they are not on probation, may be nominated for recognition.  By nominating someone you are giving him/her special acknowledgement for his/her contributions and exemplary work.  Each area has a rising star committee who reviews the nominations for each quarter.  Names are removed before the review takes place and the committee chooses the most deserving nomination.  Winners will be posted after announced at the end of each quarter.

 

1st Quarter Rising Stars

 

 North Area:  Nikita Grimes -Nominated by David Wallace and Tammy Johnson

 

 Central Admin/ESS Area:  Jennifer Barr-Hill -Nominated by Pixie Meier and Dani Streeter

 

Dodge/Washington Area:  Darbie Donner-Johnson -Nominated by Deb Kruger

 

Cass/Sarpy Area:  Amber Masters, Facility Supervisor -Nominated by Linda Butler

 

 Central Douglas Area:  Katie Ostdiek

 

 South Area:  Jill Coit, DSP- nominated by her supervisor Ashley Haes

 

 

2nd Quarter

 

North Area:  Kenny Glenn Stewart, Home Teacher and David Stewart, Relief Provider

 

Central Admin/ESS Area:  Ashley Bishop, DSP -Nominated by Pixie Meier

 

Dodge/Washington Area:  Coltyn Vazguez, Voc Program Manager -Nominated by Deb Schurevich

 

Cass/Sarpy Area:  Reanna Limley, DSP -Nominated by Nicole Pullen

 

Central Douglas Area:  Bettie King

 

South Area:  Jaci Marx, Weekday Associate -Nominated by her supervisor Kathy Burrow

 

3rd Quarter

 

North Area: Flor Alnazar, DSP-Nominated by Rick Hensley

 

Central Office Admin/ ESS Area:  Dani Streeter, In-home Coordinator

 

Dodge/Washington Area:  Tiffany King, Kim Welch, Barb Limbach, Deb Schurevich, Alicia Blankenship, Catherine Manning, Cristi Cone, and Mary Johanek, All Residential Managers -Nominated by Joan Wilcox, Residential Coordinator

 

Cass/Sarpy Area:  Audrey Pecha, Karen Sharman, Clydie Nelson  and Mia Wilcoxson

 

Central Area: Lisa Felix, DSP -Nominated by Conrad Widener and Andrell Summage

 

South Area:  Steve Hoffart, DSP -Nominated by Voc Coordinator Niki Hulstine

North Area: Cece Reed

ESS/Admin: Brenda Starks

Cass/Sarpy: Gina Nuno-Bolter

Central Area: Ashly Funes

South Area: Cherita Harris

ENCOR Rising Star Nomination Form

Forms may be printed and routed to the Area Director for the area in which the nominated person works.

Get to know your Rising Stars

Get to know your Rising Stars is an optional, fun questionnaire to get to know the winners!!

Please send winners names, questionnaire, pictures or any other information to share here about the winners to Sara Hampton at shampton@enhsa.us.